UMOWA O CZARTER JACHTU nr _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ („Umowa”)

Zawarta w dniu  _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ w Ruciane Nida pomiędzy:

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _, zwanym dalej „Czarterodawcą”, a

Panem/Panią  _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _, zamieszkałym/łą przy  _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _, e-mail:  _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _, numer telefonu:  _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ zwanym w dalszej części niniejszej Umowy „Czarterującym”,

przy czym Czarterodawca i Czarterujący będą łącznie zwani w dalszej części niniejszej Umowy Stronami.

 

1. Przedmiot Czarteru

Przedmiotem czarteru jest jacht żaglowy typu _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _, wraz z wyposażeniem wymienionym w protokole zdawczo-odbiorczym zgodnym z ofertą. Czarterodawca oświadcza, że przysługuje mu prawo do dysponowania jachtem w zakresie oddawania go do korzystania podmiotom trzecim.

 

2. Termin Czarteru

2.1 Czarterodawca wypożyczy Czarterującemu jacht na okres  _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ dób w terminie od  _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ do  _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _, określany dalej „Czasem Czarteru”.

2.2 Czarterodawca udostępni czysty i sprawny jacht do dyspozycji Czarterującego w dniu  _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ w _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ (dalej jako „Port”) pomiędzy godziną 15:00 a 18:00 i przekaże go protokołem podpisanym przez Czarterującego i przedstawiciela Czarterodawcy. W wyjątkowej sytuacji, za którą Czarterodawca nie ponosi odpowiedzialności, spowodowanej w szczególności wcześniejszą awarią jachtu, której usunięcie nie jest możliwe przed terminem przekazania jachtu, bądź niebezpiecznymi warunkami meteorologicznymi, Czarterodawca niezwłocznie zawiadomi telefonicznie o zaistniałej sytuacji Czarterującego i zaproponuje, w miarę możliwości, zmianę terminu lub miejsca przekazania jachtu. Czarterodawca jest w takiej sytuacji również uprawniony do odstąpienia od Umowy zgodnie z punktem 10.1. W przypadku, gdy na skutek zaistniałej sytuacji okres czarteru uległby skróceniu – Czarterujący ma prawo do proporcjonalnej obniżki opłaty za czarter.

2.3 Czarterujący zwróci Czarterodawcy sprawny jacht z opróżnionym WC w Porcie w dniu  _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ do godziny 11:00, przekazując go protokołem podpisanym przez Czarterującego i przedstawiciela Czarterodawcy.

2.4 Czarterujący zobowiązany jest do zwrotu czystego jachtu w standardzie odpowiednim do przekazania jachtu następnemu czarterującemu tzn:

Czarterodawca zapewnia wszystkie środki i narzędzia do czyszczenia jachtu. Są one umieszczone w bakistach. W przypadku gdy Czarterujący zwraca jacht, który nie jest umyty zgodnie z powyższym opisem, Czarterujący zapłaci Czarterodawcy opłatę dodatkową w wysokości 300zł, w dniu zwrotu jachtu.

2.5 W sytuacji poawaryjnej lub gdy pogoda nie pozwala na bezpieczną żeglugę, co wyklucza możliwość zwrócenia jachtu w Porcie w uzgodnionym terminie, Czarterujący jest zobowiązany zgłosić ten stan Czarterodawcy najwcześniej jak to możliwe, a najpóźniej 24 godziny przed terminem zwrócenia jachtu i następnie stosować się do otrzymanych od Czarterodawcy wskazówek.

 

3. Zapłata i sposób zapłaty

3.1 Czarterujący uiści Czarterodawcy opłatę za czarter w wysokości  _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ brutto (słownie:  _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 00/100 gr).

3.2 Uiszczenie opłaty określonej w ust.1 powyżej nastąpi w niżej określony sposób:

3.2.1 zadatek w wysokości 30%, to jest  _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ płatny w momencie zarezerwowania jachtu (skutki zadatku określa punkt 10; nie stosuje się art. 394 Kodeksu cywilnego);

3.2.2 pozostała część opłaty w wysokości  _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ płatna do 21 dnia przed datą rozpoczęcia Czarteru, tj. do  _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _.

3.2.3 Wpłat należy dokonywać przelewem na konto Czarterodawcy _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _, w tytule podając Imię i Nazwisko Czarterującego, numer umowy oraz termin czarteru.

3.2.4 Za datę wpłaty uważa się datę wpływu kwoty zapłaty na rachunek bankowy Czarterodawcy.

3.2.5 W przypadku braku wpłaty zadatku w terminie określonym w pkt. 3.2.1. lub w przypadku braku zapłaty pozostałej opłaty w terminie określonym w pkt. 3.2.2 Czarterodawca jest uprawniony do odstąpienia od Umowy w terminie do terminu udostępnienia jachtu.  W przypadku rozwiązania Umowy na skutek braku terminowej wpłaty, określonej w pkt. 3.2.2 powyżej, Czarterodawca uprawniony jest zatrzymać wpłacony przez Czarterującego zadatek.

3.3 Wszelkie opłaty związane z postojem jachtu, uzupełnianiem paliwa, gazu, ropy, wody, sprzątaniem jachtu, prawem przepływu i holowaniem w trakcie czarteru ponosi Czarterujący. 

3.4 Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby otrzymać fakturę VAT do dokonanych wpłat, wymagane jest podanie nr NIP na etapie dokonywania rezerwacji.

 

4. Wyposażenie jachtu

Czarterowany jacht będzie wyposażony zgodnie z protokołem zdawczo-odbiorczym podpisanym przed rozpoczęciem czarteru, zgodnym z ofertą, na podstawie której zawarto Umowę. Z uwagi na eksploatację jachtu w trybie ciągłym drobne zmiany w wyposażeniu nie uniemożliwiające bezpiecznej żeglugi, wynikające z awarii/strat zaistniałych podczas poprzedniego czarteru i nie dające się natychmiast usunąć, nie będą uważane za niezgodność z ofertą. Czarterujący nie może dokonywać zmian w wyposażeniu oraz konstrukcji jachtu bez zgody Czarterodawcy. W dniu wydania jachtu Czarterującemu jacht będzie posiadał napełniony zbiornik paliwa do silnika oraz napełnioną jedną butlę gazową – stany napełnienia zbiornika i butli wykazane zostaną w protokole zdawczo-odbiorczym, a w dniu zwrotu jachtu Czarterujący zobowiązany jest do oddania analogicznie napełnionych zbiorników paliwa jak zostało to wskazane w protokole zdawczo-odbiorczym na początku czarteru. 

Postanowienia dotyczące paliwa do silnika znajdują odpowiednie zastosowanie do ropy służącej do ogrzewania jachtu w sezonie wymagającym ogrzewania.

 

5. Kaucja

5.1 Czarterujący przed dniem podstawienia jachtu wpłaci Czarterodawcy kaucję w wysokości –  _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _, jako zabezpieczenie pokrycia kosztów ewentualnych napraw lub strat. Kaucja, pomniejszona o ewentualne kary, koszty napraw lub strat, zostanie zwrócona Czarterującemu w terminie 5dni od zwrócenia jachtu Czarterodawcy w Porcie. Kaucja może być wpłacona przelewem bankowym na rachunek nr _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ W przypadku preautoryzacji czas oczekiwania na zwrot kaucji uzależniony jest od banku, w którym Czarterujący posiada konto.

5.2 W przypadku braku wpłaty kaucji przed dniem podstawienia jachtu Czarterodawca może od niniejszej Umowy odstąpić w terminie do dnia podstawienia jachtu.

 

6. Ubezpieczenie

W czasie trwania czarteru jacht będzie ubezpieczony przez Czarterodawcę i na jego koszt w zakresie: Jacht Casco – pełny zakres, OC Użytkownika, NNW. 

 

7. Odpowiedzialność

7.1 Czarterujący przed rozpoczęciem czarteru wskaże osobę, która będzie kierownikiem jachtu i będzie posiadać do tego stosowne uprawnienia i umiejętności. Czarterodawca wymaga, aby osoba ta faktycznie i w sposób ciągły dowodziła jachtem, będąc w stanie trzeźwości, a swoje obowiązki w tym zakresie wykonywała zgodnie z obowiązującymi przepisami i dobrą praktyką żeglarską, starając się unikać awarii, kolizji, wypadków i uszkodzenia jachtu. 

7.2 Czarterujący odpowiada materialnie przed Czarterodawcą za utratę jachtu lub jego wyposażenia, wszelkie powstałe zniszczenia jachtu lub jego wyposażenia oraz koszty z tym związane, chyba że szkody wynikają z normalnego zużycia się sprzętu czy też w wypadku innych okoliczności, za które Czarterujący nie ponosi odpowiedzialności (np. siła wyższa, udokumentowana wina załogi innego jachtu). 

7.3 W przypadku powstania szkody związanej z jachtem Czarterujący ma obowiązek przeprowadzić czynności zabezpieczające możliwość dochodzenia odszkodowania i niezwłocznie, tj. najpóźniej w ciągu 1 godziny od zaistnienia zdarzenia, powiadomić o tym Czarterodawcę, kontaktując się drogą telefoniczną lub mailową z bosmanem lub biurem czarterów (dane kontaktowe wskazane są w pkt. 12.3. a) Umowy). Czarterujący ma obowiązek dopełnić wszystkich czynności niezbędnych do otrzymania wypłaty odszkodowania w związku z każdą szkodą, powstałą w czasie eksploatacji przez niego jachtu, w tym w szczególności ma obowiązek postępować zgodnie z wytycznymi (procedurą) wskazanymi w Karcie wypadku, stanowiącej załącznik do niniejszej Umowy. 

7.4 W przypadku przekazania Czarterodawcy przez Czarterującego jachtu w stanie uniemożliwiającym dalszą eksploatację, gdy stan ten powstał z winy Czarterującego, Czarterodawca, oprócz nałożenia na Czarterującego obowiązku pokrycia szkód dotyczących samego jachtu, zastrzega sobie prawo do żądania pokrycia szkód poniesionych na skutek wyłączenia jachtu z eksploatacji.

 

8. Likwidacja szkód

8.1 W sytuacji wystąpienia szkody możliwej do naprawienia bez udziału Czarterodawcy, Czarterujący ma obowiązek niezwłocznie powiadomić o tym Czarterodawcę i stosować się następnie do jego wskazówek. Czarterodawca dokona w takim przypadku klasyfikacji szkody i zdecyduje o sposobie naprawy, przekazując Czarterującemu swoją decyzję telefonicznie. 

8.2 Jeżeli Czarterujący nie ma możliwości naprawienia szkody bez udziału Czarterodawcy, wówczas obowiązany jest określić i powiadomić o tym niezwłocznie telefonicznie Czarterodawcę, czy możliwa i bezpieczna jest dalsza żegluga bez dokonania naprawy. W razie niemożliwości kontynuowania żeglugi, w ciągu od 2 do 6 godzin (w porze dziennej) od chwili otrzymania zgłoszenia współpracująca z Czarterodawcą firma serwisowa lub osoba przez niego upoważniona przyjedzie do miejsca zlokalizowania jachtu i zorganizuje jego naprawę. 

8.3 Wykonanie przez Czarterującego napraw nieuzgodnionych z Czarterodawcą, a w szczególności napraw kadłuba z użyciem laminatu lub innych materiałów, będzie uznane za dodatkowe szkody, powstałe z winy Czarterującego. 

8.4 Czarterujący ma obowiązek umożliwić przeprowadzenie wszelkich napraw szkód, powstałych na eksploatowanym przez niego jachcie, przed upływem terminu Czarteru. 

 

9. Ograniczenia

9.1 Akwen żeglugi podczas trwania czarteru ogranicza się do Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Żegluga na jachcie może się odbywać przy sile wiatru do 5 stopni wg skali Beauforta, co oznacza podczas występowania silniejszego wiatru zakaz wyjścia z portu lub w miarę możliwości obowiązek bezpiecznego przerwania żeglugi. Obowiązuje nakaz refowania żagli przy sile wiatru od 4 wg skali Beauforta włącznie. 

9.2 Czarterujący nie ma prawa czarterowania jachtu innym osobom, lub oddawania go do korzystania innym osobom na innej podstawie prawnej, pod karą równą podwójnej opłacie czarterowej. Powyższy zakaz nie dotyczy członków załogi. 

9.3 Żegluga na jachcie nie może się odbywać w godzinach nocnych, zgodnie z komunikatem nawigacyjnym wydanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Za naruszenie powyższego zakazu, Czarterujący ponosi pełną odpowiedzialność. 

9.4 W przypadku innych komunikatów nawigacyjnych, wydanych przez stosowne organy, po dniu zawarcia Umowy, w tym w okresie Czarteru, Czarterodawca powiadomi o ich treści Czarterującego. Czarterujący każdorazowo będzie zobowiązany do ich przestrzegania. 

9.5 Czarterujący nie ma prawa uczestniczyć na jachcie w jakichkolwiek regatach lub innych zawodach żeglarskich. Za naruszenie powyższego zakazu, Czarterujący ponosi pełną odpowiedzialność, w tym za wszelkie uszkodzenia jachtu.

 

10. Rozwiązanie umowy i kary

10.1 Każda ze Stron jest uprawniona odstąpić od Umowy do dnia, w którym miało nastąpić rozpoczęcie Czarteru. 

10.2 Jeżeli Czarterujący z przyczyn, za które Czarterodawca nie ponosi odpowiedzialności, odstąpi od Umowy do 30 dnia przed planowaną datą rozpoczęcia Czarteru, wówczas umowa zostaje rozwiązana bez kosztów dla Czarterującego. Jeżeli umowa zostaje rozwiązana po upływie 30 dni ale przed 20stym dniem do daty czarteru, Czarterujący będzie obciążony 1/3 kwoty czarteru, a w razie odstąpienia przez czarterującego od Umowy później niż na 20 dni przed planowaną datą rozpoczęcia Czarteru, Czarterodawcy przysługuje od Czarterującego 2/3 całkowitej opłaty czarterowej. W takich wypadkach Czarterodawca jest uprawniony do zatrzymania wszystkich dotychczasowych wpłat do wysokości opłaty. Jeśli opłata przewyższa kwotę zatrzymanych wpłat, Czarterujący jest zobowiązany do zapłaty brakującej kwoty w terminie 7 dni od dnia odstąpienia od Umowy. Postanowień niniejszego punktu nie stosuje się do odstąpienia na podstawie punktu 12.2.

10.3 Jeżeli Czarterujący w terminie czarteru nie odbierze jachtu, nie odstępując od Umowy, Czarterodawca jest uprawniony do zatrzymania otrzymanych wpłat, a Czarterujący jest zobowiązany do zapłaty pozostałej kwoty czarteru.

10.4 W przypadku niedotrzymania terminu zwrócenia jachtu, Czarterujący jest zobowiązany do zapłacenia Czarterodawcy:

  1. kary umownej w wysokości 100 zł za każdą rozpoczętą godzinę opóźnienia;
  2. po upływie trzeciej godziny opóźnienia – kary umownej w wysokości podwójnej dziennej opłaty czarterowej za każdą rozpoczętą dobę po upływie terminu, w jakim miał nastąpić zwrot jachtu w Porcie (nie stosuje się wówczas kary umownej wymienionej pod lit. a).

Maksymalna kara umowna ograniczona jest do dwukrotności kwoty czarteru. Czarterodawca jest uprawniony do dochodzenia odszkodowania przewyższającego wysokość kary umownej.

10.5 Jeżeli Czarterodawca istotnie naruszy postanowienia Umowy w zakresie zapewnienia wyposażenia jachtu lub nie ubezpieczy jachtu lub pozostaje w zwłoce z wydaniem jachtu Czarterującemu z przyczyn innych niż te wymienione w pkt. 2.2. o więcej niż 24 godziny, Czarterujący ma prawo odstąpić od Umowy ze skutkiem natychmiastowym, w terminie jednego dnia od dnia zaistnienia zdarzenia uzasadniającego odstąpienie od Umowy. W przypadku odstąpienia od Umowy przez Czarterującego na zasadzie określonej w niniejszym punkcie, Czarterodawca zobowiązany jest zwrócić Czarterującemu wpłacone przez niego tytułem opłaty czarterowej kwoty, w tym wpłacony przez Czarterującego zadatek - w wysokości 150% jego wysokości, w terminie 5 dni od dnia otrzymania oświadczenia w formie dokumentowej o odstąpieniu od Umowy przez Czarterującego. W przypadku braku odstąpienia przez Czarterującego od Umowy, a jedynie zgłoszenia przez Czarterującego zastrzeżeń co do istotnego naruszenia przez Czarterodawcę postanowień Umowy, opłata za czarter ulegnie proporcjonalnemu obniżeniu. 

10.6 Jeżeli Czarterodawca odstąpi od Umowy z przyczyn innych niż zawinione przez Czarterującego, jak również innych niż określone w punkcie 2.2, wówczas ma obowiązek zwrócić Czarterującemu zapłacone przez niego tytułem opłaty czarterowej kwoty, w tym wpłacony przez Czarterującego zadatek - w wysokości 150%, w terminie do planowanej daty rozpoczęcia Czarteru.

10.7 W przypadku zdania przez Czarterującego jachtu niesprzątniętego, Czarterujący zobowiązany jest ponieść na rzecz Czarterodawcy opłatę zgodnie z punktem 2.4. W przypadku zdania przez Czarterującego jachtu bez opróżnionego WC, Czarterujący zobowiązany jest niezależnie od opłaty za sprzątanie jachtu ponieść na rzecz Czarterodawcy opłatę w wysokości 100 złotych brutto/jacht. 

10.8 W razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet kwoty czarteru.

 

11. Ochrona danych osobowych

11.1 Zgodnie z treścią art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) dalej RODO – Czarterodawca informuje, iż Administratorem Pana / Pani danych osobowych jest czarterodawca.

11.2 Pana / Pani dane osobowe przetwarzane są na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO, w celu związanym z zawarciem i wykonaniem niniejszej umowy. Pana / Pani dane osobowe będą przechowywane w tym celu do czasu realizacji wszystkich świadczeń wynikających z Umowy. Po tym okresie dane będą przetwarzane w celu dochodzenia roszczeń i obrony przed roszczeniami do momentu upływu przedawnienia tych roszczeń, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO.

11.3 Posiada Pan / Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu. Ma Pan / Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pan / Pani, iż przetwarzanie danych osobowych Pana / Pani dotyczących narusza przepisy RODO.

11.4 Odbiorcami danych mogą być osoby współpracujące z Czarterodawcą przy wykonaniu działalności gospodarczej, w tym osoby świadczące usługi księgowe i prawne.

11.5 Podanie przez Pana / Panią danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne dla celów związanych z podpisaniem i wykonaniem umowy. Pana / Pani dane nie będą poddawane profilowaniu. Czarterodawca nie będzie przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej. Dane osobowe mogą zostać udostępnione organom uprawnionym na podstawie przepisów prawa oraz powierzone na podstawie umowy powierzenia zawartej na piśmie podmiotom świadczącym usługi na zlecenie Czarterodawcy.

11.6 Ma Pan / Pani prawo w dowolnym momencie wnieść sprzeciw – z przyczyn związanych z Pana / Pani szczególną sytuacją – wobec przetwarzania dotyczących Pana / Pani danych osobowych opartego na art. 6 ust. 1 lit. f) RODO. Czarterodawcy nie wolno już przetwarzać tych danych osobowych, chyba że wykaże on istnienie ważnych prawnie uzasadnionych podstaw do przetwarzania, nadrzędnych wobec interesów, praw i wolności osoby, której dane dotyczą, lub podstaw do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń.

 

12. Postanowienia dotyczące konsumentów

12.1 Postanowienia niniejszego paragrafu mają zastosowanie do Czarterujących będących konsumentami.

12.2 Czarterujący, który zawarł umowę na odległość, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów określonych w punkcie 12.6.

12.3 Bieg terminu do odstąpienia od umowy rozpoczyna się od dnia zawarcia umowy.

12.4 Czarterujący może odstąpić od umowy, składając Czarterodawcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Oświadczenie można złożyć na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do umowy. Do zachowania terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem.

12.5 Jeżeli na wyraźne żądanie Czarterującego wykonywanie umowy ma się rozpocząć przed upływem terminu do odstąpienia od umowy zawartej na odległość, Czarterodawca wymaga od konsumenta złożenia oświadczenia:

  1. zawierającego takie wyraźne żądanie;
  2. że przyjął do wiadomości informację o utracie prawa do odstąpienia od umowy z chwilą jej pełnego wykonania przez Czarterodawcę.

12.6 Jeżeli Czarterujący wykonuje prawo odstąpienia od umowy po zgłoszeniu żądania zgodnie z punktem 12.5, ma obowiązek zapłaty za świadczenia spełnione do chwili odstąpienia od umowy. Kwotę zapłaty oblicza się proporcjonalnie do zakresu spełnionego świadczenia, z uwzględnieniem opłaty określonej w punkcie 3.1.

12.7 Prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość nie przysługuje Czarterującemu, jeżeli Czarterodawca wykonał w pełni usługę za wyraźną i uprzednią zgodą Czarterującego, który został poinformowany przed rozpoczęciem świadczenia, że po spełnieniu świadczenia przez Czarterodawcę utraci prawo odstąpienia od umowy.

12.8 Czarterodawca jest zobowiązany do wykonania umowy zgodnie z jej treścią. Czarterodawca obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które Czarterodawca odpowiedzialności nie ponosi.

12.9 Czarterujący może skorzystać z pozasądowych sposobów rozwiązywania sporów konsumenckich na zasadach określonych w ustawie z dnia 23 września 2016 r. o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich (Dz.U. z 2016 r. poz. 1823), jak również z innych sposobów polubownego rozwiązywania sporów.

12.10 Rejestr podmiotów uprawnionych do prowadzenia postępowania w sprawie pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich jest dostępny na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów: https://www.uokik.gov.pl/rejestr_podmiot_uprawnionych.php.

12.11 Czarterujący może skierować sprawę również na drogę postępowania sądowego.

 

13. Reklamacje

13.1. Wszelkie reklamacje mogą być składane:

  1. pocztą elektroniczną na adres: _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
  2. pisemnie na adres Czarterodawcy: _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _.

13.2. W reklamacji Czarterujący powinien podać swoje imię i nazwisko, adres do korespondencji (ewentualnie inne dane kontaktowe) oraz przedmiot reklamacji, jak również okoliczności uzasadniające reklamację. Brak podania danych osobowych może uniemożliwić udzielenie Czarterującemu odpowiedzi na reklamację. Z kolei brak podania przedmiotu reklamacji lub okoliczności uzasadniających reklamację może uniemożliwić rozpoznanie reklamacji lub też spowodować negatywne rozpatrzenie reklamacji.

12.3 Czarterodawca jest obowiązany udzielić odpowiedzi na reklamację Czarterującego będącego Konsumentem w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania.

12.4. Jeżeli Czarterodawca nie udzielił odpowiedzi na reklamację Czarterującego będącego Konsumentem w terminie, o którym mowa powyżej, uważa się, że uznał reklamację.

12.5 Odpowiedź na reklamację Czarterodawca przekazuje Czarterującemu na papierze lub innym trwałym nośniku.

 

14. Postanowienia końcowe

14.1 Strony zgodnie oświadczają, że dołożą wszelkich starań aby ewentualne spory, jakie mogą wyniknąć z Umowy, były rozwiązywane w formie bezpośrednich negocjacji prowadzonych w dobrej wierze. 

14.2 Jako adres do korespondencji Strony wskazują adresy podane w komparycji Umowy. Jako dane, pod którymi powinien następować kontakt telefoniczny lub mailowy Strony wskazują: a) dla Czarterodawcy: e-mail: _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _,  b) dla Czarterującego: _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _, e-mail:  _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

14.3 Strony zobowiązują się do wzajemnego powiadamiania się o zmianie podanych adresów do korespondencji. W przypadku zmiany adresu i braku powiadomienia, korespondencję wysłaną na ostatni wskazany adres uważa się za doręczoną. Umowa niniejsza jest zawarta w formie dokumentowej. Wszelkie jej zmiany wymagają akceptacji obu Stron w formie dokumentowej pod rygorem nieważności.

14.4 Wszelkie spory pomiędzy Czarterodawcą a Czarterującym nie będącym konsumentem dotyczące lub związane z umową będą rozstrzygane przez sąd właściwy ze względu na siedzibę Czarterodawcy.

14.5 Zawarcie umowy pociąga za sobą obowiązek zapłaty przez Czarterującego opłat zgodnie z punktem 3.

 

Czarterodawca: Czarterujący:
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
 

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

 

OŚWIADCZENIE O ODSTĄPIENIU OD UMOWY

Ja/My(*) niniejszym informuję/informujemy(*) o moim/naszym odstąpieniu od umowy czarteru jachtu nr _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Data zawarcia umowy: _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Imię i nazwisko konsumenta(-ów): _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Adres konsumenta(-ów): _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

 

..............................
Podpis konsumenta(-ów) (tylko jeżeli formularz jest przesyłany w wersji papierowej)


..............................
Data

(*) Niepotrzebne skreślić.