UMOWA O CZARTER JACHTU
nr _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ („Umowa”)

zawarta w dniu _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ w _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ pomiędzy:

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

zwaną w dalszej części niniejszej Umowy „Czarterodawcą”, a

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _,

legitymującym/-ą się dowodem osobistym nr _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _,

PESEL _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _,

e-mail: _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _,

numer telefonu: _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

zwanym/-ą w dalszej części Umowy „Czarterującym”,

Czarterodawca i Czarterujący zwani są dalej (w zależności od kontekstu) łącznie „Stronami” lub (pojedynczo) „Stroną”.

1 Przedmiot czarteru

Przedmiotem czarteru jest jacht motorowy typu _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ o nazwie rejestracyjnej _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _, wraz z (zgodnym z ofertą) wyposażeniem wymienionym w protokole zdawczo-odbiorczym (dalej: „Jacht” Czarteru”), którego wzór stanowi Załącznik Nr 2 do Umowy. Czarterodawca oświadcza, że przysługuje mu pełnia praw do dysponowania Jachtem, w tym - do oddawania go w używanie osobom trzecim bez ograniczeń.

2 Okres czarteru

2.1 Czarterodawca wynajmuje Czarterującemu Jacht na okres:

od _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ (od godz. _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _),
do _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ (do godz. _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _).

2.2 Czarterodawca udostępni czysty i sprawny Jacht do dyspozycji Czarterującego w przystani mieszczącej się w _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ (dalej „Port”) i przekaże go protokołem podpisanym przez Czarterującego i przedstawiciela Czarterodawcy. W wyjątkowej sytuacji niezależnej od Czarterodawcy, spowodowanej w szczególności awarią Jachtu bądź warunkami meteorologicznymi uniemożliwiającymi (lub utrudniającymi) jego bezpieczną eksploatację, Czarterodawca niezwłocznie zawiadomi telefonicznie o zaistniałej sytuacji Czarterującego i zaproponuje (w miarę możliwości), zmianę terminu lub miejsca przekazania Jachtu lub zamianę na jacht o zbliżonych parametrach i standardzie wyposażenia. W przypadku, gdy na skutek zaistniałej sytuacji okres czarteru uległby skróceniu – Czarterodawca dokona proporcjonalnej obniżki opłaty za czarter.

2.3 Czarterujący zwróci Czarterodawcy czysty i sprawny Jacht z opróżnionym WC, w Porcie, przekazując go zwrotnie, w drodze podpisania stosownego protokołu podpisanego przez Czarterującego i Czarterodawcy (lub jego przedstawiciela). W przypadku awarii Jachtu w trakcie jego użytkowania lub wystąpienia warunków atmosferycznych uniemożliwiających bezpieczną żeglugę, (skutkujących niemożnością dokonania zwrotu Jachtu w terminie i miejscu przewidzianym Umową), Czarterujący jest zobowiązany do niezwłocznego zgłoszenia Czarterodawcy takiego przypadku, nie później jednak niż na 24 godziny przed ustalonym terminem zwrócenia Jachtu, a następnie zastosować się do otrzymanych od Czarterodawcy wskazówek.

3 Zapłata i sposób zapłaty

3.1 Czarterujący dokona zapłaty Czarterodawcy wynagrodzenia za okres czarteru Jachtu w wysokości _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ (słownie: _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _) brutto.

3.2 Uiszczenie opłaty określonej w ust.3.1 nastąpi w niżej określony sposób:

3.2.1 Czarterujący dokona wpłaty zadatku w wysokości _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Płatność zadatku o którym mowa w pkt 3.2.1 będzie dokonana przelewem w terminie 3 dni od momentu rezerwacji tj. do dnia _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _, przelewem na konto Czarterodawcy w _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _, z podaniem w tytule wpłaty: numeru Umowy, okresu czarteru oraz typu Jachtu;

lub

przy rezerwacjach przez portal Zegluj.pl online w chwili rezerwacji.

3.2.2 Czarterujący dokona wpłaty pozostałej części opłaty za czarter Jachtu, tj. kwota w wysokości _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Płatność, o której mowa w pkt 3.2.2 będzie dokonana przelewem w terminie do 3 dni roboczych przed datą rozpoczęcia okresu czarteru tj. do dnia _ _ _ _ _ _ _ _ _ r. przelewem na konto Czarterodawcy w _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _, ze podaniem w tytule wpłaty: numeru Umowy, okresu czarteru oraz typu Jachtu;

lub

- za zgodą Czarterodawcy– - gotówką w dniu odbioru Jachtu przekazaną za pokwitowaniem do rąk Czarterodawcy (lub jego przedstawiciela).

W przypadku płatności przelewem, za termin dokonania wpłaty uważa się datę zarachowania danej kwoty na rachunku bankowym Czarterodawcy,

3.2.3 Brak wpłaty zadatku w terminie określonym w pkt 3.2.1. powoduje automatyczne rozwiązanie Umowy bez konieczności składania przez Strony dodatkowych oświadczeń w tym zakresie. Braku terminowej wpłaty pozostałej części opłaty (vide: pkt 3.2.2) powoduje rozwiązanie Umowy bez konieczności składania przez Strony dodatkowych oświadczeń w tym zakresie. W przypadku rozwiązania Umowy na skutek braku terminowej wpłaty, określonej w pkt 3.2. 2 powyżej, Czarterodawca uprawniony jest zatrzymać wpłacony przez Czarterującego zadatek.

3.3 Wszelkie opłaty związane z postojem Jachtu, jego sprzątaniem, uzupełnianiem paliwa, gazu, wody, opłatami za korzystanie z przepraw, szlaków komunikacyjnych, holowania, kar nałożonych za nieprawidłowe korzystanie z Jachtu nałożonych przez uprawnione w tym zakresie organy lub osoby trzeci- przez cały okres czarteru ponosi Czarterujący.

3.4 w celu otrzymania faktury VAT za najem Jachtu, Czarterujący jest zobowiązany do poinformowania Czarterodawcy o takiej potrzebie (ze wskazaniem właściwego nr NIP) na etapie dokonywania rezerwacji Jachtu.

4 Wyposażenie Jachtu

4.1 Jacht będzie wyposażony zgodnie z ofertą oraz standardem wskazanym w protokole zdawczo-odbiorczym podpisanym z chwilą wydania Jachtu. Strony zgodnie uznają, że z uwagi na eksploatację Jachtu w trybie ciągłym, drobne zmiany w wyposażeniu nie uniemożliwiające bezpiecznej żeglugi, wynikające z awarii/uszkodzeń zaistniałych podczas poprzedniego czarteru, a nie dające się natychmiast usunąć ze względów techniczno-organizacyjnych, nie będą uważane za niezgodność z ofertą lub Umową.

4.2 Czarterujący nie może dokonywać jakichkolwiek zmian w wyposażeniu, substancji technicznej oraz konstrukcji Jachtu bez wyraźnej zgody Czarterodawcy. W dniu wydania Jachtu Czarterującemu będzie on posiadał napełniony zbiornik paliwa do silnika oraz napełnioną jedną butlę gazową – a stany napełnienia w/w zbiornika i butli wykazane zostaną w protokole zdawczo-odbiorczym. W dniu zwrotu Jachtu Czarterujący zobowiązany jest zwrócić Jacht z takim samym (lub wyższym) stanem paliwa. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku, Czarterujący zostanie obciążony kosztem paliwa pozostałego do uzupełnienia oraz jednorazową opłatą serwisową za tankowanie uzupełniające, w wysokości 500 zł brutto.

5 Kaucja

Czarterujący w dniu podstawienia jachtu wpłaci Czarterodawcy (lub wskazanej przez niego osobie dokonującej czynności wydania Jachtu) kaucję gotówkową w wysokości _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ (_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _), jako zabezpieczenie pokrycia kosztów ewentualnych napraw lub poniesionych przez Czarterodawcę lub kosztów paliwa (wskutek nieprawidłowego użytkowania Jachu przez Czarterującego) strat. Kaucja, pomniejszona o kwoty wynikające z tytułów, o których mowa w zdaniu poprzednim) zostanie zwrócona Czarterującemu (lub wskazanej przez niego osobie), z chwilą zwrócenia Jachtu do Czarterodawcy w Porcie (lub innym uzgodnionym przez Strony miejscu), po podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego.

6 Ubezpieczenie

W okresie czarteru Jacht będzie ubezpieczony przez Czarterodawcę jego staraniem i na jego koszt w ramach polis: Jacht Casco – pełny zakres oraz OC.

7 Odpowiedzialność

7.1 Czarterujący przed rozpoczęciem czarteru wskaże osobę, która będzie kierownikiem Jachtu i będzie posiadać w tym zakresie stosowne uprawnienia, jeśli okażą się one wymaganymi prawem i umiejętności do użytkowania Jachtu w sposób bezpieczny. Czarterodawca wymaga aby osoba taka faktycznie i w sposób ciągły dowodziła/kierowała Jachtem, nie będąc w stanie po spożyciu alkoholu lub substancji odurzających, a swoje obowiązki w tym zakresie wykonywała zgodnie z obowiązującymi przepisami, zasadami i dobrej praktyki żeglugi oraz ze starannością, pozwalającą zapobiec powstawaniu awarii, kolizji, wypadków lub uszkodzenia Jachtu.

7.2 Czarterujący odpowiada materialnie przed Czarterodawcą za utratę Jachtu lub jego wyposażenia, wszelkie powstałe zniszczenia oraz pokrycie kosztów z tym związanych chyba, że szkody wynikają z normalnego zużycia lub innych okoliczności, za które Czarterujący nie ponosi odpowiedzialności (np. działanie siły wyższej, udokumentowana wina załogi innej jednostki pływającej).

7.3. Czarterujący odpowiada za utratę Jachtu i powstałe na nim szkody wg następujących zasad:

7.3.1 do wysokości kaucji – za szkody powstałej z winy Czarterującego, objęte odpowiedzialnością ubezpieczyciela, ale wyłączone z wypłaty odszkodowania z uwagi na franszyzę redukcyjną,

7.3.2 do pełnej wysokości - w związku z odmową wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela spowodowaną naruszeniem przez Czarterującego warunków Umowy lub umowy ubezpieczenia (np. prowadzenie jachtu pod wpływem alkoholu, naruszenie zasad żeglugi, działanie umyślne rażące niedbalstwo, nieterminowe powiadomienie o szkodzie, tj. po upływie 24 godzin od chwili wystąpienia zdarzenia będącego przyczyną takie szkody. ).

7.3.3 Czarterujący ponosi odpowiedzialność za skutki działania i/lub zaniechania swojego (związanego z użytkowaniem Jachtu i zawarciem Umowy) oraz innych wszystkich osób, które znajdują się na jego pokładzie Jachtu – jak

7.4 W przypadku powstania szkody w substancji technicznej Jachtu, Czarterujący ma obowiązek niezwłocznego dokonania wszelkich czynności zabezpieczających i dowodowych (w tym sporządzeniu dokumentacji fotograficznej, notatek, protokołów) umożliwiających dochodzenia odszkodowania oraz obowiązek niezwłocznego powiadomienia Czarterodawcy o podjęciu takich działań.

7.5 W przypadku przekazania Czarterodawcy przez Czarterującego Jachtu w stanie uniemożliwiającym jego dalszą eksploatację oraz stan taki wynikać będzie z przyczyn leżących po stronie Czarterującego, a ubezpieczyciel odmówi wypłaty w tym zakresie odszkodowania, Czarterodawca, oprócz roszczenia względem Czarterującegoz tytułu obowiązku pokrycia szkód dotyczących przywrócenia Jachtu do stanu z dnia wydania Jachtu Czarterującemu, zastrzega sobie prawo do żądania pokrycia strat poniesionych na skutek wyłączenia Jachtu z eksploatacji – do pełnej wysokości poniesionej w związku z tym szkody Wartość takiej szkody zostanie wyliczona jako iloczyn stawki wynajmu Jachtu (wg aktualnego cennika Czarterodawcy) i liczby dni, w których Jacht został wyłączony z eksploatacji W każdym takim przypadku, wpłacona kaucja zabezpieczająca (w części lub w całości) może zostać zatrzymana przez Czarterodawcę na poczet pokrycia szkód powstałych z przyczyn leżących po stronie Czarterującego.

8 Likwidacja szkód

8.1 W sytuacji wystąpienia szkody możliwej do naprawienia bez udziału lub wsparcia Czarterodawcy, Czarterujący ma obowiązek niezwłocznie powiadomić o tym Czarterodawcę, uzyskać w tym zakresie jego zgodę i bezwzględnie stosować się do jego wskazówek. Czarterodawca dokona w takim przypadku klasyfikacji szkody, zdecyduje o sposobie naprawy oraz przekaże Czarterującemu swoją decyzję telefonicznie lub sms’owo.

8.2 Jeżeli Czarterujący nie ma możliwości naprawienia szkody bez udziału lub wsparcia Czarterodawcy, wówczas obowiązany jest określić i powiadomić o tym niezwłocznie telefonicznie Czarterodawcę czy możliwa i bezpieczna jest dalsza żegluga bez natychmiastowego dokonania naprawy. W razie niemożliwości kontynuowania żeglugi, do 12 godzin (w porze dziennej) od chwili otrzymania zgłoszenia Czarterodawca lub osoba przez niego upoważniona dotrze do miejsca zlokalizowania Jachtu i zorganizuje jego naprawę lub holowanie do miejsca, w którym będzie ona możliwa technicznie/organizacyjnie.

8.3 Wykonanie przez Czarterującego napraw nieuzgodnionych z Czarterodawcą, a w szczególności napraw kadłuba z użyciem laminatu lub innych materiałów, będzie uznane za dodatkowe szkody, powstałe z winy Czarterującego.

8.4 Czarterujący ma obowiązek umożliwić przeprowadzenie wszelkich napraw szkód, powstałych na eksploatowanym przez niego Jachcie, przed upływem okresu Czarteru.

9 Ograniczenia

9.1 Akwen żeglugi podczas trwania czarteru ogranicza się do Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Żegluga na Jachcie może się odbywać przy sile wiatru do 4 stopni wg skali Beauforta, co oznacza podczas występowania silniejszego wiatru zakaz wyjścia z portu lub obowiązek przerwania żeglugi z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa takiego postoju.

9.2 Czarterujący nie ma prawa udostępniania/oddawania w używanie Jachtu osobom trzecim na jakiejkolwiek podstawie prawnej w jakichkolwiek okolicznościach. Naruszenie tego zakazu uprawnia Czarterującego do naliczenia i dochodzenia zapłaty kary umownej w wysokości dwukrotnej opłaty za czarter Jachtu za każdy taki stwierdzony przypadek Powyższy zakaz nie dotyczy członków załogi Jachtu w okresie jego czarteru..

10 Rozwiązanie umowy i kary

10.1 Każda ze Stron jest uprawniona odstąpić od Umowy do dnia, w którym miało nastąpić rozpoczęcie czarteru Jachtu.

10.2 Jeżeli Czarterujący odstąpi od Umowy, wówczas nie przysługuje mu zwrot wpłaconego zadatku, a w razie odstąpienia przez niego od Umowy na mniej niż 10 dni przed uzgodnioną datą rozpoczęcia czarteru, Czarterodawcy przysługuje prawo żądania od Czarterującego kwoty w wysokości 70% całkowitej opłaty czarterowej, z uwzględnieniem (zaliczeniem na ten poczet) kwoty wpłaconego przez Czarterującego zadatku.

10.3 W przypadku niedotrzymania terminu zwrócenia Jachtu, Czarterujący jest zobowiązany do zapłacenia Czarterodawcy:

a) kary umownej w wysokości 100 zł za rozpoczętą każdą z trzech pierwszych godzin opóźnienia;

b) po upływie trzeciej godziny opóźnienia – kary umownej w wysokości podwójnej dziennej (obliczonej proporcjonalnie) opłaty czarterowej za każdą rozpoczętą dobę po upływie terminu, w jakim miał nastąpić zwrot Jachtu w Porcie (nie stosuje się wówczas kary umownej wymienionej w pkt 10.3 lit. a).

10.4 Jeżeli Czarterodawca istotnie naruszy postanowienia Umowy w zakresie zapewnienia wyposażenia Jachtu, lub nie ubezpieczy Jachtu, lub opóźni się z wydaniem Jachtu Czarterującemu z przyczyn innych niż wymienione w pkt 2.2. Umowy o więcej niż 24 godziny, Czarterujący ma prawo odstąpić od Umowy w terminie jednego dnia od dnia zaistnienia zdarzenia, poprzez złożenie pisemnego oświadczenia o odstąpieniu od Umowy, zawierającego stosowne uzasadnienie. W przypadku odstąpienia od Umowy przez Czarterującego na zasadzie określonej w niniejszym punkcie, Czarterodawca zobowiązany jest zwrócić Czarterującemu wpłacone przez niego tytułem opłaty czarterowej kwoty, w tym wpłacony przez Czarterującego zadatek - w wysokości 150% jego wysokości, w terminie 5 dni od dnia otrzymania oświadczenia w formie dokumentowej o odstąpieniu od Umowy przez Czarterującego. W przypadku braku odstąpienia przez Czarterującego od Umowy, a jedynie zgłoszenia przez Czarterującego zastrzeżeń co do istotnego naruszenia przez Czarterodawcę postanowień Umowy, opłata za czarter ulegnie proporcjonalnemu obniżeniu.

10.5 Jeżeli Czarterodawca odstąpi od Umowy z przyczyn innych, niż leżące po stronie Czarterującego, wówczas ma obowiązek zwrócić Czarterującemu zapłacone przez niego tytułem opłaty czarterowej kwoty, w tym wpłacony przez Czarterującego zadatek - w wysokości 150%, w terminie do planowanej daty rozpoczęcia czarteru. Obowiązek zwrotu zadatku ponad jego pierwotną wysokość nie powstaje, jeśli odstąpienie od Umowy jest spowodowane zdarzeniami losowymi, w szczególności takimi jak zatopienie, wywrócenie, uszkodzenie Jachtu a naprawa z tym związana potrwa dłużej niż 48 godzin. W uzasadnionych sytuacjach Czarterodawca uprawniony jest podstawić inny jacht niż określony w Umowie, o zbliżonych wymiarach i standardzie wyposażenia.

10.6 Czarterujący zobowiązany jest do uiszczenia na rzecz Czarterodawcy opłaty za sprzątanie Jachtu, w kwocie _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ brutto. W przypadku zwrotnego przekazania przez Czarterującego Jachtu bez opróżnienia WC, Czarterujący zobowiązany jest (niezależnie od opłaty za sprzątanie Jachtu) do zapłaty na rzecz Czarterodawcy jednorazowej dodatkowej opłaty w wysokości 100 zł brutto.

11 Ochrona danych osobowych

11.1 Zgodnie z treścią art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), zwanej dalej RODO – Czarterodawca informuje, iż Administratorem danych osobowych Czarterującego jest _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _.

11.2 Dane osobowe Czarterującego przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO, w celu związanym z zawarciem Umowy. Dane te będą przechowywane w okresie obowiązywania Umowy oraz na potrzeby archiwizacji dokumentacji związanej z jej zawarciem, według okresów wskazanych w przepisach szczególnych.

11.3 Czarterujący prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu. Ma także prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie jego danych osobowych narusza RODO.

11.4 Podanie przez Czarterującego jest dobrowolne, ale konieczne dla celów związanych zawarciem Umowy. Dane te nie będą poddawane profilowaniu, a Czarterodawca nie będzie przekazywać danych osobowych Czarterującego do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej. Dane osobowe mogą zostać udostępnione organom uprawnionym na podstawie przepisów prawa oraz powierzone na podstawie umowy powierzenia zawartej na piśmie podmiotom świadczącym usługi na zlecenie Czarterodawcy.

12 Postanowienia końcowe

12.1 Strony zgodnie oświadczają, że dołożą wszelkich starań aby ewentualne spory, jakie mogą wyniknąć z Umowy, były rozwiązywane w formie bezpośrednich negocjacji prowadzonych w dobrej wierze.

12.2 W wypadku, gdy polubowne rozwiązanie sporu nie będzie możliwe, spory będzie rozstrzygał sąd powszechny, właściwy miejscowo dla siedziby Czarterodawcy.

12.3 Jako adres do korespondencji Strony wskazują adresy podane w komparycji Umowy. Jako numery, pod którymi powinien następować kontakt telefoniczny Strony wskazują:

a) dla Czarterodawcy: _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _,

b) dla Czarterującego: _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

12.4 Strony zobowiązują się do wzajemnego powiadamiania się o zmianie podanych adresów do korespondencji. W przypadku zmiany adresu i braku powiadomienia, korespondencję wysłaną na ostatni wskazany adres uważa się za doręczoną.

12.5 Wszelkie zmiany Umowy wymagają formy pisemnej - pod rygorem nieważności.

12.6 Umowa została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze Stron.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
CZARTERODAWCA CZARTERUJĄCY