Iława/Pojezierze Iiławskie

Pojezierze Iławskie obejmuje obszar ok. 4230 km² i jest drugim co do wielkości pojezierzem w Polsce. Na jego terenie znajduje się wiele turystycznie atrakcyjnych jezior, które z pewnością dadzą możliwość doświadczenia piękna dzikiej przyrody. Największe jezioro tego obszaru to Jeziorak, który jest zarazem najdłuższym jeziorem na terenie Polski. Na Jezioraku znajduje się wiele zatok, półwyspów oraz 16 wysp, z których największą i najbardziej znaną jest Wielka Żuława.

Bezpośrednio nad Jeziorakiem leży Iława, najbardziej atrakcyjne pod względem turystycznym miasto całego obszaru. Przyciąga ono miłośników przyrody oraz aktywności fizycznej. Lasy, plaże oraz przystanie wodne czekają na turystów dając możliwość uprawiania wielu sportów, m.in. żeglarstwa, kajakarstwa, windsurfingu czy kolarstwa. Miasto oferuje również odwiedzającym nowoczesne kompleksy sportowe, takie jak boiska, pole do golfa czy też centrum sportów ekstremalnych. Miłośnicy myślistwa, wędkarstwa oraz rybołówstwa także znajdą tutaj coś dla siebie. Okoliczne tereny są bowiem wprost stworzone do uprawiania tego typu aktywności.

Będąc w Iławie warto pokusić się również o odwiedzenie kilku zakątków, dzięki którym poznamy tutejsze zabytki, do których należą chociażby ruiny zamku w Szymbarku czy też Cerkiew Bizantyjsko-Ukraińska. Warto zaznaczyć, iż Iława stanowi bazę turystyczną całego regionu. Na odwiedzających czekają tutaj bowiem liczne hotele, pensjonaty oraz ośrodki wypoczynkowe.

Położony nieopodal Kanał Elbląski jest ważnym elementem systemu żeglugi śródlądowej. Umożliwia on bowiem dopłynięcie z Iławy i Ostródy aż do Bałtyku, co stanowi dużą atrakcję dla doświadczonych żeglarzy i kajakarzy.

Kolejnym ważnym i atrakcyjnym elementem tego regionu Polski jest Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego. Znajdują się tutaj szlaki turystyczne o różnej długości, które obok aktywnego wypoczynku zapewniają możliwość zwiedzenia kilku ciekawych miejsc, jak rezerwat Czerwica. Liczne ścieżki dydaktyczne umożliwiają miłośnikom przyrody przyglądanie się ciekawym gatunkom roślin i zwierząt. Od 1996 roku na terenie Parku znajduje się również Ośrodek Okresowej Rehabilitacji Zwierząt Chronionych.