Mazury południowe

Obszar południowych mazur przyciąga miłośników dzikiej przyrody oraz ciekawych zabytków i architektury. Warto zatem w trakcie swoich żeglarskich wojaży poświęcić dłuższą chwilę, aby poznać kilka ciekawych zakątków, które kryje ten obszar Polski.

Jednym z najbardziej charakterystycznych punktów południowych Mazur są z pewnością Mikołajki. Ze względu na swoje niezwykle atrakcyjne położenie, miasto to szybko zyskało sławę „żeglarskiej stolicy Polski”. Na amatorów żeglarstwa czeka tutaj około 3 tysięcy miejsc noclegowych w hotelach, pensjonatach oraz kwaterach prywatnych. Na terenie Mikołajek, w hotelu Gołębiewski znajduje się również park wodny, który jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez miłośników kąpieli wodnych oraz dobrej zabawy. Tym zaś, którzy wolą pluskać się na świeżym powietrzu proponujemy plażę miejską. Podczas spaceru po uroczych Mikołajkach warto odwiedzić klasycystyczny kościół ewangelicko-augsburski pw. Świętej Trójcy z 1842 roku, neogotycki kościół katolicki Matki Boskiej Różańcowej z 1910 oraz Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach. Na wieczorną przechadzkę polecamy promenadę wzdłuż jeziora z licznymi tawernami oraz restauracjami, a także niedawno odrestaurowany rynek z pomnikiem Króla Sielaw, który jest patronem miasta. Nieopodal, bo jedyne 35 km na południe od Mikołajek położone jest mniej znane, lecz równie urocze i chętnie odwiedzane przez turystów miasteczko Ruciane-Nida. Charakterystycznym punktem jest tutaj śluza Guzianka z 1879 roku, która rocznie śluzuje ponad 20 tys. łodzi. Jest to idealne miejsce na rozpoczęcie rejsu w górę. Kolejnym, niezwykle barwnym miejscem, o którym nie należy zapominać podczas podróży po południowym obszarze Mazur jest Ryn. Ze względu na ciekawą historię, miasto jest niezwykle bogate w zabytki, do których należą m.in.: wiatrak typu holenderskiego z II poł. XIX w., cmentarz poniemiecki z XVIII/XIX w., wieża ciśnień z XIX w., kaplica ewangelicka z XIX wieku, stary młyn oraz podziemny, średniowieczny kanał łączący jeziora Ołów i Ryńskie. Największą atrakcję miasta stanowi zaś pokrzyżacki zamek z 1337 roku. Amatorzy wycieczek rowerowych z pewnością chętnie odwiedzą Pisz. Miasto to oferuje bowiem liczne, malowniczo położone, trasy rowerowe, których przemierzanie pozwoli na obcowanie z naturą oraz dostarczy wielu niezapomnianych przeżyć.

Dla miłośników zwierząt mamy dwie propozycję. Pierwszą z nich jest Stacja Badawcza Polskiej Akademii Nauk w Popielnie, gdzie zobaczyć można m. in. daniele, jelenie, bobry oraz żubronie (krzyżówka krowy oraz żubra), a także przyjrzeć się żyjącym na wolności konikom polskim. Zwierzęta te chętnie podchodzą do brzegów jezior, dzięki czemu często można je dostrzec podczas rejsów żeglarskich. Drugą propozycją jest Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowe, w którym zobaczymy ginące gatunki zwierząt, takie jak: rysie, wilki, cietrzewie, puchacze, głuszce.

Spacer po Parku Dzikich Zwierząt nie jest jedyną atrakcją Kadzidłowa. W tym małym miasteczku, oddalonym jedyne 14 km od Mikołajek podziwiać można również ludowe budownictwo mazurskie z przełomu XVIII i XIX wieku. Znajduje się tutaj bowiem Osada Kulturowa, która niezależnie od pory roku zaprasza turystów do poznawania ciekawostek architektonicznych obszaru Mazur. Na koniec wspomnieć należy jeszcze o niezwykle czarującym zakątku południowych mazur, które nie bez powodu nazywane jest „mazurskim edenem”. Mowa tutaj rzecz jasna o Galindii znajdującej się nad jeziorem Bełdany. Dla wielu miejsce to stanowi najpiękniejszy punkt widokowy całego obszaru Mazur. U ujścia rzeki Krutyni do Jeziora Bełdany od 10 lat rekonstruuje się osadę plemienia Galindów, gdzie odtwarzane jest ich codzienne życie, zwyczaje i rytuały.